W gorące letnie dni wielu z nas ma ochotę zanurzyć się w chłodnej wodzie. Jednak niewiele osób wie, że może to wpłynąć na stan ich uszu i gardła. Nie jest przypadkiem, że latem gwałtownie rośnie liczba pacjentów szukających pomocy u otolaryngologów. Najczęściej ludzie martwią się bólami ucha, a najczęściej są to bóle o charakterze zakaźnym.
Objawy zapalenia ucha
Okazuje się, że kiedy pływałeś, nurkowałeś, to infekcja wraz z niewielką ilością wody dostała się do ucha, płyn zatrzymał się w środku i zaczął się rozwijać proces zapalny. Ta choroba nazywa się zapaleniem ucha środkowego. Zapalenie ucha jest chorobą opartą na procesie zapalnym błony śluzowej ucha środkowego. Istnieje kilka typów zapalenia ucha środkowego. Objawy zapalenia ucha obejmują:
- ostry ból ucha, zwykle stały, który stopniowo narasta i jest szczególnie nasilony wieczorem;
- gorączkę;
- osłabienie, zmniejszony apetyt;
Jeśli ropny proces obejmie błonę bębenkową, wówczas z ucha zaczyna wypływać ciecz. Alokacja nie zawsze zachodzi na zewnątrz, w niektórych przypadkach proces zapalny może przejść do tkanki kostnej okolicy skroniowej. W takim przypadku wymagana jest pilna operacja.
Leczenie zapalenia ucha środkowego
Aby uniknąć powikłań, leczenie zapalenia ucha środkowego powinno być przepisywane wyłącznie przez otolaryngologa. Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego obejmuje zestaw środków mających na celu wyeliminowanie objawów zapalenia i obrzęku przewodu słuchowego zewnętrznego. Bardzo ważna jest jednak profilaktyka – tutaj na pierwszy plan wysuwa się spray do czyszczenia uszu. Choć samo zapalenie ucha środkowego jest wskazaniem do stosowania leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, to spray do czyszczenia uszu, stosowany regularnie – pozwala nam zapobiec rozwojowi samej choroby. Stosuje się również metody fizjoterapii, okłady zewnętrzne. W trudnych przypadkach trzeba nawet przeciąć błonę bębenkową. W leczeniu zapalenia ucha środkowego jest nieopóźnianie wizyty u lekarza. Zapalenie ucha środkowego może również wystąpić, gdy:
- Doszło do uszkodzenia skóry wewnątrz ucha, ostrym przedmiotem (spinka do włosów, wykałaczka),
- Pojawiła się infekcje górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałków, katar, zapalenie gardła, zapalenie tchawicy, zapalenie krtani),
- Hipotermia.